Články

Obchodní akademie – naše ALMA MATER

V roce 1949 se zlínská obchodní akademie jmenovala Obchodní akademie pro zahraniční obchod v Gottwaldově.


Navštěvovali ji mladí lidé z celé republiky, kteří se připravovali na práci v zahraničním obchodě. To vysvětluje, že maturanti z roku 1949 z velké části  nastoupili do zaměstnání v podnicích zahraničního obchodu v Praze. Platí to jak o absolventech denního studia, tak o tzv. „odpoledňácích“. Ti měli za sebou nejen maturitu, ale většinou také výuční list z Baťovy školy práce.

 Tenkrát, zásluhou některých z nich, došlo k vytvoření SPOLEČENSTVÍ absolventů Baťovy školy práce a zlínské (tehdy gottwaldovské) obchodní akademie, které se pravidelně scházelo v Praze nebo ve Zlíně, podle místa působiště. Jednou za rok, střídavě v Praze a ve Zlíně, se sešly obě skupiny, aby společně zavzpomínaly na mládí, pobyt na internátech a studium. Zájem o účast ve SPOLEČENSTVÍ byl značný, na seznamu bylo více než sto padesát jmen z celé republiky. Postupem let se občas přihlásil někdo nový, kdo se o schůzkách dověděl, ale především se „živý“ seznam zmenšoval, a prodlužovala se část s názvem „Ti, co už nejsou.“ V současném „živém“ seznamu je třicet devět jmen, převážně z Prahy a ze Zlína, ale také z Brna, Havířova, Dvora Králové, jihočeské Vrbice. Pravidelně jednou za měsíc se ve Zlíně schází deset seniorů, v Praze rovněž kolem deseti. Pojítkem SPOLEČENSTVÍ je bulletin s názvem NÁŠ ZPRAVODAJ. Obsahuje každý měsíc informace o schůzkách a především příspěvky jednotlivých seniorů. Vzpomínky, osobní informace, komentáře k současnosti.

 27. a 28. května 2016 se na setkání ve Zlíně sešlo patnáct členů. Jejich průměrný věk byl více než osmdesát šest roků.  Po pátečním společném obědě, povídání a vzpomínání byla na sobotu dohodnuta exkurze v současné budově Obchodní akademie Tomáše Bati, kde se nás ujal pan ředitel Mgr. Pavel Hýl. Seznámil nás se stávající organizací školy a podobou studia. I když jsme jako bývalí studenti školu opouštěli před více než šedesáti lety, diskuse byla živá, bylo poznat, že v nás zůstal trvale pozitivní vztah ke škole. V diskusi došlo i na vyučovací předměty psaní na stroji a těsnopis, které za našich dob byly podstatné pro uplatnění v zaměstnání. Jak jsme však viděli, místo psacích strojů byl ve třídách pro každého žáka počítač. A těsnopis? Ten se již neučí. Někteří z nás ho ale dodnes používají.

 Návštěva školy byla velmi zajímavá a děkujeme panu řediteli za příjemné přijetí a zajímavé informace.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.