Články

Návrat na Maltu

Možnost zúčastnit se jazykového kurzu v rámci ERASMUS+ s libovolným výběrem země EU mi splnila hned dvě přání. První přání - zdokonalit se v angličtině, druhé, nostalgické přání – vidět, jak se Malta změnila po 26 letech.


Malta, oficiálně Maltská republika, je vyspělá, hustě obydlená ostrovní země. Jde o členskou zemi Evropské unie. Hlavním městem je Valletta. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina. Maltské souostroví leží ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska.

Malta je rozlohou nejmenší stát Evropské unie. Skládá se z následujících obydlených ostrovů: Malta, 246 km², Gozo, 67 km², Comino, 3 km².

Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Malta má silně omezené zásoby sladké vody – podle údajů OSN je na vodu nejchudší zemí na světě. Klimatické prostředí je typické pro tuto oblast Středozemního moře: mírné, vlhké zimní období a horké léto s prakticky žádnými vodními srážkami.

Samozřejmě stěžejní bylo první přání, protože od neustálého začátečníka jsem se v angličtině chtěla posunout dále. Celý rok před odjezdem jsem navštěvovala jazykový kurz, kde jsem si rozšiřovala slovní zásobu. Na Maltě jsem si vybrala jazykovou školu ESE (European school of english).

Trochu sebevědomí mi vzal vstupní test. Následný pohovor a přiřazení do skupiny již byla jen třešinka na dortu. Ve skupině nás bývalo okolo 10 osob, a to z různých částí světa. A tak jsem se dozvěděla zajímavosti o Venezuele, Rusku, Belgii, Francii, Brazílii, Turecku a Itálii.

Hodiny byly velmi zábavné, a to díky paní učitelce Dianě Mizzi. Neustále se střídaly jednotlivé části – poslech, rozhovor, gramatika, prezentace. Každý den jsme dostali domácí úkol, protože bez slovní zásoby se dá těžko konverzovat.

Dalším bodem vzdělávání byly výlety do okolí s anglickým průvodcem. Navštívila jsem hlavní město Valletta. Nejdříve nám byl promítnut film o historii Malty a potom jsme vyrazili na prohlídku města. Zrovna byl úplněk, a tak se nám naskytla krásná podívaná na tzv. Tři města. Dalším městem byla Mdina, dříve hlavní město, dnes také zvané „Tiché město“ (je přístupné jen pro pěší). Nejvíce jsem se ale těšila na celodenní výlet na ostrov Gozo. Plavba lodí a historické centrum stojí za to, to jsem si pamatovala už z dřívějška. A opět jsem se přesvědčila, že je tu krásně.

A jak dopadlo srovnání po 26 letech? Co se nezměnilo? Úsměv na tváři, ochota a srdečnost obyvatel Malty. I počasí mi ukázalo stejnou tvář, snad jen bylo větší sucho než dříve, a tím i méně zeleně. Co byl ovšem radikální rozdíl? Výstavba nových hotelů, cest, nákupních center, restaurací a opravené památky. Tři z nich se nacházejí na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO: hlavní město Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu a takzvané Hypogeum Ħal Saflieni.

 Jazykový kurz splnil moje očekávání. Z časového hlediska byl krátký, ale přesvědčil mne, že není třeba se ničeho bát a je důležité se snažit mluvit, třeba i v jednoduchých větách. To samozřejmě potřebuje mít dobrou slovní zásobu, kterou lze získat nejen z učebnic, ale i čtením knih nebo sledováním filmů. Škoda, že v České republice jsou filmy většinou dabované.

    

   

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.