Články

Stínování na dvou britských školách

V  rámci projektu Teachers‘ European Refreshment ERASMUS + jsem měl možnost zúčastnit se tzv. stínování učitelů na dvou britských středních školách. První týden jsem strávil na St Martin’s School v městě Brentwood a druhý na Chase High School v přímořském letovisku Southend-on-Sea. Obě školy spolu úzce spolupracují.


Školu St Martin‘s navštěvuje okolo 1 800 žáků ve věku 11 až 18 let. Celý školní areál se skládá z několika samostatných budov, ke škole patří velké sportoviště včetně venkovního koupaliště a venkovní odpočinkové zóny. Škola má velmi dobrou úroveň vzdělávání a v dané oblasti patří mezi nejlepší.

Vyučování na obou školách probíhá od 8:30 do 15:00 hodin, délka vyučovací hodiny je 60 minut. Žáci mají každý den 5 hodin výuky. Přestávky jsou pouze 5 minut, žáci se často přesouvají z jedné budovy do druhé. Žáci mají každý den od 8:30 do 8:50 třídnickou hodinu nebo doučování.

Každé pondělí se všichni učitelé scházejí na krátkou poradu od 8:00 do 8:15.

Na škole jsem sledoval výuku cizích jazyků (němčiny a francouzštiny) a matematiky. Při jazykových hodinách jsou žáci rozesazeni do skupin po pěti až šesti.

Hodiny matematiky vypadají jako na naší škole, ale překvapilo mne, že jednu třídu mohou učit dva učitelé, kteří se pak domluví na konečné známce.

Učitelé ve všech hodinách využívají hlavně projekci na plátno. Učebnice se ve výuce používají velmi málo.

        

 

Druhý týden jsem strávil na Chase High School v městě Southend-on-Sea.

Škola má špatnou pověst, v minulých letech patřila mezi nejhorší vzdělávací instituce v kraji.

Škola má okolo 1 100 žáků, z nichž asi třetina nemá angličtinu jako rodný jazyk.

Proto je na této škole tzv. EAL Department (English as Additional Language Department), což je sekce výuky angličtiny jako dalšího jazyka. Jsou to čtyři učitelé (dvě Rusky a dva Poláci), kteří učí tyto žáky (Čechy, Poláky, Francouze, Portugalce, Rusy, přistěhovalce z Afriky atd.) anglicky, aby se mohli co nejrychleji zapojit do normální výuky. Výuka angličtiny je velmi náročná, protože žáci jsou většinou začátečníci a každý mluví jiným rodným jazykem, což ztěžuje práci učitelů.

         

 

Na obou školách musí všichni žáci nosit školní uniformu. Velmi se dbá na to, aby byli stále upraveni. Několikrát ročně je tzv. „den bez uniforem“, jde o charitativní akci. Školní rok je rozdělen na tři období.

Přestože úroveň obou škol se výrazně liší, hlavním cílem je úspěšné absolvování zkoušky GCSE, kterou žáci skládají v 16 letech. Jde o obdobu naší maturitní zkoušky. Poté žáci pokračují v tzv. Sixth Form Centre a skládají zkoušku A-level.

Pobyt na obou školách byl pro mne velice zajímavý z pohledu učitele působícího dlouhá léta na českých školách.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.