Články

Zážitky z jazykového kurzu v Edinburghu

Když jsem dostala možnost jet na jazykový kurz, tak škola Kaplan v Edinburghu byla moje jednoznačná volba.


Hlavním cílem bylo zlepšení komunikačních schopností v anglickém jazyce, ale velmi významnou stránkou byl i můj vztah ke Skotsku a Edinburghu, které na mne stále působí magickým dojmem.

Bylo příjemné vrátit se do známého prostředí školy, kde jsem se opět setkala i se stejnými učiteli.

Asi největší stres pro každého studenta jsou rozřazovací testy, které tentokrát nebyly v papírové podobě, ale pomocí notebooku a sluchátek jsme byli vyzkoušeni z porozumění textu i mluvenému projevu, z gramatiky, slovní zásoby a na závěr jsme měli napsat něco o svých zájmech a plánech do budoucna.

Výuka byla sice náročná, probíhala od 8.00 h do 15.45, ale rozmanitá. Byla rozdělena na 4 bloky – volná témata, gramatika, práce s textem pro rozšíření slovní zásoby, poslech a komunikace. Vyučující se střídali a na některé vyučovací hodiny jsme se měnili i my, studenti.  Úkoly se plnily v týmech nebo dvojicích a často jsme mezi sebou i soutěžili.

Ve škole jsem měla spolužáky z různých zemí – z Japonska, z Bahrajnu, Saudské Arábie, Thajska, Jižní Koreje, Brazílie, Itálie, Španělska i Ruska. Bylo zajímavé si s nimi povídat o životě v jejich rodné zemi.

Ale během pobytu jsem si také udělala pár výletů do okolí. Bylo příjemné se projít po jednom z nejkrásnějších golfových hřišť v St. Andrews, podívat se do Glasgow, rodného města jednoho z nejznámějších skotských architektů,  Charlese Rennie McIntoshe, představitele mého oblíbeného stylu umění – Art Nouveau. Velmi zajímavým městečkem byl North Berwick u oceánu s rozlehlými písečnými plážemi a malými ostrůvky, kde můžeme pozorovat život zajímavého druhu ptáčků – papuchalků.

Při svém pobytu jsem se přesvědčila, že Skoti jsou velmi hrdým národem a jsou pyšní na své obyvatele, kteří uspěli ve světě, v jakémkoli oboru. Asi všichni znáte autorku Harryho Pottera – J. K. Rowling nebo autora mnoha detektivních románů Iana Rankina.

Skotové jsou zároveň velmi milí a vstřícní k cizincům. Rádi vám se vším pomohou a rádi si s vámi popovídají i o zemi, z které pocházíte. Mít možnost mluvit s rodilými mluvčími je pro každého člověka cennou zkušeností.  Jste najednou plni energie a odhodlání se dál učit jazyku, protože se přesvědčíte, že to rozhodně má smysl.

A určitě souhlasím s příslovím „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“.