Články

Anglicky ve škole i na bowlingu

Na dva prázdninové týdny, tak jak bylo stanoveno v podmínkách pro jazykové kurzy v rámci projektu Teachers‘ European Refreshment II, jsem vyměnil místo „za katedrou“ za lavice pro studenty jazykové školy EC Brighton.


Dvanáct dní v příjemném přímořském městě ležícím na jihu Anglie, cca hodinu cesty vlakem od Londýna.

Každý školní den byla výuka rozdělena do tří dvouhodinových bloků s hlavním důrazem na komunikaci ve dvou nebo tříčlenných skupinkách. Samozřejmě nechyběla ani patřičná dávka gramatiky, práce s textem, poslechů a každodenních domácích úkolů. Přestože výuka byla velmi intenzivní, vše probíhalo v přátelském duchu.

Zahraniční kurzy ale nejsou jen výuka ve třídě. To podstatnější se odehrává až po opuštění budovy školy. Zapojení se do běžného života – nakupovat, ptát se na cestu, objednat si jídlo, podívat se na zprávy v televizi, domlouvat si společné výlety a hromadné jízdné s ostatními studenty atd., to je nejlepší způsob učení jazyka. Velmi přínosné byly také mimoškolní aktivity organizované školou. Člověk měl možnost si popovídat s lidmi ze všech možných koutů světa, například na párty na pláži, večerním setkání v restauraci nebo turnaji v bowlingu. Mimochodem, na druhé místo na světě, v těsném závěsu za Thajskem a před Brazílií, Švýcarskem a Tureckem jsem právem hrdý.

Pobyt v Anglii uplynul jako voda, dokonce i závěrečné testy se mi podařilo zvládnout, a tak už mi nic nebránilo vrátit se zpátky domů. To jsem si aspoň myslel do doby, než jsem na letišti zjistil, že můj let byl zrušen. Holt život je plný překvapení a já jsem měl opět možnost ověřit svou angličtinu v reálném životě. Domů jsem se dostal, takže konec dobrý – všechno dobré.

Děkuji všem, kteří mi umožnili se tohoto jazykového kurzu zúčastnit.