Články

Letošní Vánoce se neobejdou bez pastelových baněk

Ve středu 31. října 2018 se žáci 2. C spolu se žáky 2. B zúčastnili odborné exkurze do výrobního družstva Irisa ve Vsetíně. Třída 2. C poté ještě navštívila Crystalex CZ, s.r.o. v Karolince.


V rámci prohlídky měli žáci možnost nahlédnout do dílny, kde se vyrábí foukané a ručně malované skleněné vánoční ozdoby. Během exkurze se dozvěděli různé zajímavosti, jako například že 90 % produkce firmy směřuje do USA a zemí EU nebo že pro každé Vánoce jsou zpracovávána jiná témata kolekcí a limitované edice, jejichž počet je omezený. Podnik dále produkuje baňky na přání (např. s logy firem, jmény, obrázky …) Po prohlídce měli žáci možnost zakoupit si ozdoby v podnikové prodejně. 

Poté následovala exkurze do společnosti Crystalex Karolinka, která patří mezi největší domácí výrobce nápojového skla a zároveň v tomto oboru i mezi přední světové výrobce. Zde měli žáci opět možnost nahlédnout do výroby, tentokrát ručně vyráběného skla. Dozvěděli se důležité informace o vzniku a historii podniku, ale i o současnosti. Jedna z podstatných informací pro ně byla ta, že 90 % produkce Karolinky je exportováno do 70 zemí světa Zajímavé také bylo vidět techniku leptání skla, pomocí které jsou výrobky zdobeny.

Díky odborné exkurzi, která byla zprostředkována v rámci hodin ekonomiky, se žáci dozvěděli, jak fungují výrobní podniky; také zjistili, že firmy se soustřeďují především na vývoz zboží do zahraničí. Exkurzi si žáci užili i díky skvělému pedagogickému doprovodu.