Články

Naši žáci si převzali prestižní ocenění na Staroměstské radnici v Praze

Konec roku se pro pět našich žáků a jejich pedagogy nesl ve slavnostním duchu. 18. prosince si totiž v krásném Brožíkově sále Staroměstské radnice převzali mezinárodní ocenění – bronzový certifikát a odznak Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).


Akce probíhala za účasti důležitých hostů – např. sportovkyně a návrhářky veslařských dresů pro olympioniky různých států Zuzany Bahulové, která je jednou z patronek programu DofE.

A za co vlastně naši žáci dostali cenu? Zjednodušeně řečeno za pomoc druhým, práci na svém zdokonalování a překonávání svých limitů. 

Každý z žáků si vybral, co konkrétně bude v programu DofE pro jiné i pro sebe dělat. Aktivity jsou opravdu různorodé (od včelařství po francouzštinu v rámci oblasti TALENT, hip hop, atletika i cyklistika v rámci SPORTU a např. venčení opuštěných psů z útulku nebo doučování žáka v dětském domově jako DOBROVOLNICTVÍ). Principem programu je prokázat vytrvalost. A to je někdy velkým oříškem. I když si totiž aktivitu sami vyberete, věnovat jí aspoň hodinu každý týden po dobu půl roku není vždy tak snadné. Je třeba najít si čas, bojovat s leností i se špatným počasím. Někdy na vás ale čekají i jiné, na vás nezávislé překážky. To když se třeba rozhodnete pro skupinový tanec a v průběhu plnění se vám rozpadne tým. Nebo když vám zmizí včely, o které jste se starali…

Na druhou stranu účast v DofE hodně přináší. Za prvé, spoustu se toho dozvíte. Věděli jste třeba, co jsou ve včelařství košilky? Za druhé, máte fajn pocit. To třeba když zjistíte, že si kluk z dětského domova díky vašemu doučování o stupeň zlepšil známky. A také vystoupíte z komfortní zóny. Součástí programu je i dobrodružná expedice, na kterou jdete jako tým bez doprovodu, bez mobilů a sami si musíte uvařit venku na ohni. Dvě naše studentky kromě toho musely absolvovat expedice celkem tři – po první cvičné onemocněly, takže musely hledat nový tým a s ním odjet znovu. A to navíc v listopadu, aby se stihla prosincová ceremonie. To už je vytrvalost! A ta se v rámci programu DofE, který byl založen na podporu mladých lidí členy britské královské rodiny, cení.

Našimi oceněnými tentokrát byli: Barbora Kaňová, Anita Krajčová a Tomáš Hřib z 2. C a Sára Stiksová a Karel Zámečník ze 2. D. Ze všech máme velkou radost a moc jim blahopřejeme.

A co vy ostatní? Přidáte se k DofE? Nábor nových účastníků bude už v lednu!