Články

Jaké to je pracovat v Dublinu? A jak se nám líbí město?

Na otázky odpovídají naši studenti, kteří jsou momentálně na stáži Erasmus+, a to: Lukáš Mican (LM), Eva Janíčková (EJ), Jakub Zicha (JZ), Kristýna Netopilová (KN), Veronika Čevelová (VC), Kateřina Mamulová (KM), Adam Dobiáš (AD), Nela Jurčová (NJ), Tomáš Hrnčiřík (TH) a Michaela Sahajová (MS).


Kde jsi na stáži a co konkrétně tam děláš?

LM: Pracuji v Limelight Communications. Jedná se o PR agenturu, která pomáhá zprostředkovávat charitativní akce, reklamní kampaně aj. Moje stáž zahrnuje: kancelářské práce, práce na PC, vytváření příspěvků na sociální sítě, úpravu tabulek a opravu chyb nebo hledání zdrojů z tiskovin online. Kromě administrativy také pracuji v terénu, např. jsem se svojí nadřízenou vyjel do centra Dublinu na schůzi s pár dalšími lidmi, abychom zajistili profesionální fotky pro kampaň nebo příspěvek do novin či na sociální sítě.

EJ: Pracuji ve firmě Eaton Corporation, která se specializuje na dva sektory – industriální a elektrický. Vyrábí hlavně jističe a dále například různá osvětlení. Já pracuji v oddělení treasury and finance. Nejčastěji upravuji informace v systému – z excelovských dokumentů. Zítra už nejspíše budu mít přístup k jejich hlavnímu systému, ve kterém se pracuje se zárukami. Zajímavost: Vynalezli technologii, bez které by nemohl létat Airbus A380.

JZ: Pracuji v ekologické organizaci. Ke konci května konají velkou akci zvanou Mladý environmentalista 2019, kde čekají přes tisíc lidí. Mým úkolem je pomáhat mé nadřízené, která tuto akci organizuje. To znamená, že tvořím docházkové listiny pro zúčastněné týmy, kterých je 101, také vytvářím tabulky v Excelu a hromadnou korespondenci ve Wordu.

KN: Jsem v organizaci Irish Mortgage Brokers. V češtině si pod tím představíme hypoteční makléře. Pracují tady víceméně samí muži a ti mají dvě společné věci. Velký zájem o fotbal a hodně silný přízvuk. Práce tady obnáší většinu času na počítači. V průběhu prvního týdne jsem zkoušela jejich novou webovou stránku a kalkulačku na hypotéky, ve které jsem se snažila najít chyby. Úkol, na němž momentálně pracuji, je esej o hypotečních úvěrech v Česku. A jelikož mám pracovní dobu do 17:30, tak zbytek času strávím skartováním starých papírů.

VC: Firma, ve které budu pracovat celý měsíc, se jmenuje Circle Voluntary Housing Assosiation. Je to nezisková organizace, která zajišťuje bydlení pro různé typy klientů. Zabývá se například opravami domů nebo pomocí lidem, kterým se někdo právě vloupal do domu. Zatím jsem se zabývala jen lehkými úkoly. Mým prvním úkolem bylo upravit dokument ve Wordu, získat do něj informace, a to pomocí posílání emailů svým irským kolegům. Napsat takový email nebylo lehké, ale po dlouhém přemýšlení jsem nakonec získala všechno potřebné.

TH: Pracuji v agentuře zprostředkovávající životopisy v oblasti finančního sektoru. Mým nejčastějším úkolem je přepisování životopisů do aplikace a následně jejich formátování. Budova, v níž pracuji, se nachází v moderní části Dublinu, takže v ní nechybí kvalitní zázemí a mnoho dalších vymožeností, které zpříjemňují každý pracovní den (barista, kulečník, stolní tenis a další).

KM: Celý první týden na naší praxi byl namáhavý, ale naštěstí byl doplněn o spoustu výletů. První den v Dublinu jsme se jeli podívat na poloostrov Howth, který jsme zvládli celý obejít. Zbytek týdne jsme trávili v práci. Pracuji v organizaci pro imigrantky z Afriky žijící v Irsku. Aktualizuji databázi, což znamená, že vkládám staré emaily do Excelu a dohledávám k nim jména, firmu a pozici zaměstnance ve firmě. Jeden den jsem dokonce byla na setkání přistěhovalých žen z různých koutů světa, kde se bavily o problémech, které se jich týkají. 

AD: Pracuji ve společnosti Coldwell Banker Estates, která se zabývá prodejem a pronájmem nemovitostí. Tato firma má přes 3000 kanceláří po celém světě. Mojí náplní práce je většinou vytváření různých brožurek, letáků s nabídkami, třídění faktur… Mimo tohle všechno mě můj nadřízený bere na své schůzky a při cestě městem mě seznamuje s různými budovami a ulicemi.

Jaké jsou tvoje dojmy z Dublinu?

NJ: Co se týče lidí v Dublinu, tak jsem já osobně měla zatím jenom pozitivní setkání, ať už jde o řidiče autobusu nebo kolegu v práci. Všichni, se kterými jsem přišla do styku, byli velmi slušní, zdvořilí, milí, ohleduplní, nápomocní a nešetřili úsměvy.

JZ: Mé první dojmy byly smíšené, především jsem měl strach z nové práce a nového prostředí, ale všechno je úplně jinak. V práci jsou velice příjemní lidé, rodina, u které bydlím, je úplně skvělá a celkově jsou teď mé dojmy velice kladné. Zatím je stáž úplně super.

LM: Dublin je sám o sobě nádherné město, plné umění či zábavy. Je tu hodně moderních i starých budov a památek, takže se to skvěle doplňuje. Je tu hodně lidí, což znamená, že cestování dvoupatrovým autobusem ráno do práce se komplikuje častými zácpami. Počasí zde bývá často jarní až zimní, ale prvních 10 dní jsme vychytali a máme tu dokonce více stupňů a pěkněji než v Česku!

TH: V Dublinu se mi zatím neskutečně líbí, lidi jsou neuvěřitelně laskaví a milí (kéž by tomu bylo tak i u nás) a výlety, které jsme doposud absolvovali, byly velmi zajímavé a zábavné. Věřím, že vše bude vycházet jako doposud a nic se nezačne zhoršovat. Jo, a překvapilo mě místní pivo Guinness – TOŽ DOBRÉ TO MAJOU, NO.

MS: Irsko je krásná země, avšak doprava je zde složitá a časté jsou zácpy. Také ceny jsou celkově mnohem vyšší. 

KN: Dublin na mě udělal dojem klasického velkého města, kde se za den vystřídá strašně moc lidí z různých zemí. Největší rozdíl oproti Česku vidím v tom, jak jsou všichni Irové pozitivní a neustále se usmívají. A když vyjedete za město, uvidíte nádhernou zelenou krajinu s mnoha krásnými místy.