Články

Víkendový výlet do Berlína

První víkend naší pracovní stáže Erasmus+ jsme strávily v hlavním městě Německa v Berlíně.


Během dvou dnů jsme navštívily významné historické památky i místa moderní architektury.

Na náměstí Alexanderplatz jsme vyjely rychlovýtahem na berlínskou televizní věž, ze které se nám naskytl nádherný výhled na celé město, a mohly jsme tak porovnat rozdíly mezi východní a západní částí. Dále jsme pokračovaly na ostrov pěti muzeí – Museumsinsel. Po prohlídce muzea antické kultury Pergamonu a vydatném obědě na rušném náměstí Hackescher Markt jsme se autobusem přemístily na hlavní třídu západního Berlína Kurfürstendamm, k pamětnímu kostelu císaře Viléma – Gedächtniskirche, který byl zničen při bombardování za 2. světové války.

Nemohly jsme vynechat ani největší obchodní dům v Evropě KaDeWe, kde jsme volný čas využily k dalšímu „marketingovému průzkumu“ – tentokrát ovšem jen zpovzdáli, protože zboží je zde luxusní a ceny vysoké.

K večeru jsme se dostaly k symbolům Berlína – Reichstagu a Braniborské bráně. Nedaleko od nich se nachází památník obětí holocaustu.

Další den jsme se začaly vyhlídkovou plavbou lodí po řece Sprévě. Kromě Berlínského dómu sv. Petra a Říšského sněmu se nám naskytl výhled na sídlo německé kancléřky Angely Merkelové, přezdívané „Waschmaschine“. Následovala procházka po hlavní třídě východního Berlína Unter den Linden, kolem strážnice Neue Wache (dnes památník obětí 2. sv. války), Humboldtovy univerzity, na Bebelplatz - místa, kde fašisté pálili knihy, až k Checkpoint Charlie. Zde ve Friedrichstraße stávala berlínská zeď a nacházel se zde přechod pro americké občany. Odsud jsme se metrem dostaly na moderní Postupimské náměstí, před kterým se nachází zbytky berlínské zdi. Jelikož nám to ale nestačilo, vydaly jsme k East Side Gallery. Zde byla umělcům poskytnuta „volná ruka“ zkrášlit nejdelší zachovalý, asi 1,3 km dlouhý kus berlínské zdi.

Pro všechny z nás to byla první návštěva Berlína, která nám dala spoustu poznatků a nových zážitků.