Články

Zase ten Edinburgh

Už počtvrté si na těchto stránkách můžete přečíst, že se někdo z učitelského sboru zúčastnil díky programu Erasmus+ jazykového pobytu v Edinburghu. Protože už bylo téměř vše podstatné řečeno, dovolím si jen stručné shrnutí těch základních bodů.


Tento jazykový kurz jsem si vybral na základě doporučení svých kolegů, kteří toto nádherné město navštívili přede mnou. A dnes, kdy můj pobyt tady už pomalu končí, toho rozhodně nelituji.

Jsem vděčný kolegyni Olze Šilové za její energii, s jakou tyto projekty připravuje. Protože i díky tomu mohlo mnoho našich studentů a učitelů zapracovat na zlepšení svých jazykových dovedností, podívat se na krásná místa v Evropě nebo získat své první pracovní zkušenosti v zahraničí.

V Edinburghu navštěvuji jazykovou školu Kaplan, která má s výukou angličtiny pro cizince bohaté zkušenosti. Můžete si vybrat kurzy podle intenzity studia od základních až po super intenzivní, kdy budete ve škole trávit téměř celý den a navrch vás ještě zahrnou online materiály a cvičeními na doma.

Mimo školu vám dají na výběr každý den nějakou aktivitu od různých výletů, přes návštěvy památek a pamětihodností, až po večerní živou hudbu nebo školu skotských tanců v místním pubu. Účel je jasný, neustále potkávat další a další nové lidi, se kterými budete stále dokola procvičovat svoji angličtinu, až vám to přijde naprosto normální.

Protože jsem si tento pobyt objednal přes firmu Student Agency, mohl jsem si zvolit způsob ubytování. Buď jsem mohl bydlet v hostitelské rodině – například kvůli rodilým mluvčím, nebo být ubytován ve studentské rezidenci (něco na způsob VŠ kolejí) a potýkat se s angličtinou s přízvuky z celého světa. Vybral jsem si druhou možnost.

Na závěr jeden postřeh. Ať jsem mluvil téměř s jakýmkoli studentem, mladším nebo už pracujícím (věkové rozpětí studentů je tady mezi 16 a 65 lety), tak si všichni dobře uvědomují, proč sem přijeli. Očekávají, že posun ve znalostech angličtiny jim přinese další životní šance.

Takže pokud uvažujete o tom, že se svojí angličtinou chcete pohnout, nebo jen chcete vidět pěkné město a krásnou zemi, tak mohu Edinburgh a Skotsko vřele doporučit.