Články

Irský západ, útesy a fish&chips

Zážitky z 1. dne víkendového výletu na stáži Erasmus+


Na sobotní den jsme museli všichni povinně nastavit budíky na brzkou hodinu ranní, protože byl před námi dlouho očekávaný výlet na západní pobřeží Irska. U autobusu nás čekal pán řidič, který byl zároveň po celou dobu našeho dvoudenního výletu i náš průvodce. Už od začátku cesty nás provázela písnička od známého anglického skladatele Eda Sheerana, která nese název Galway Girl. Naším cílem totiž nebylo žádné jiné město, než právě zmiňovaný Galway.

Naše tříhodinová cesta utekla jako voda a my jsme se ocitli na okraji historického území, které nás uchvátilo svou atmosférou.  Zde jsme se také zároveň seznámili s naším novým průvodcem, který se nám svým věkem dost přiblížil. Ukázal nám pár nejdůležitějších a nejzajímavějších míst a poté se s námi rozloučil.  Čekal nás totiž nádherný kus irské přírody. Jeli jsme totiž na Cliffs of Moher. Cestou jsme mohli obdivovat místní typickou kopcovitou přírodu. Když jsme dojeli na parkoviště, ještě nikdo z nás nevěděl, co nás vůbec čeká. Jakmile jsme se ale blížili k okraji těchto útesů, všichni jsme zůstali zcela ohromení. Stáli jsme totiž asi 200 metrů nad mořem. Bez jakéhokoli jištění. Jen jsme tam stáli. A kochali se. Poté jsme se procházeli po tomto přírodním skvostu nejméně půl druhé hodiny a posléze naše kroky směřovaly opět k autobusu. Byl čas odjet.

Již unavení jsme se vydali na cestu zpět do našeho hostelu nacházejícího se v Galwayi. Největší zážitek pro mnoho z nás však byla návštěva typické irské restaurace nabízející výhradně pochutinu Fish&Chips, nabízenou v mnoha různých rybích variacích. Večer na nás ještě čekalo noční poznání ulic, barů a jiných míst, se kterými se ve Zlíně jen stěží setkáme. Zcela vyčerpaní z celodenního cestování jsme se rozhodli naše poznávání ukončit a odebrali jsme se do našich ubikací. Tento den se zcela určitě, ostatně jako jiné výlety zde, zapíše mnohým z nás do hlav a budeme vzpomínat ještě hodně dlouho.