Články

Erasmáci poznávají Dublin: Jazykové školy a osobní zkušenost

Jazykové školy a osobní zkušenost


Jazykové školy v Dublinu

Angličtina se stala celosvětovým jazykem, kterým se téměř všude snadno domluvíme. Nejlepším způsobem, jak se jej naučit, je být v anglicky mluvící zemi. Konkrétně v Dublinu je přibližně 30 jazykových škol, do kterých každý rok přijíždí přes 100 000 studentů ze všech koutů světa. Je těžké si vybrat tu „nejlepší“ školu, my vám ale představíme ty nejznámější a podělíme se o to, jaké to je být v jazykové škole na pracovní stáži.

The International School of English

Jazyková škola The International School of English (ISE) byla založena roku 1997 a leží v centru Dublinu blízko St. Stephen’s Green parku. Je jednou z nejoblíbenějších škol v Irsku. V jedné třídě může být maximálně 15 osob. Nabízejí mnoho kurzů a programů s rozdílnou cenou a dobou studia a také pro studenty můžou zařídit ubytování dle jejich preferencí. Kromě kurzů pro dospělé mají i kurz Junior Programme pro děti od 13–17 let. Také nabízejí přípravky na zkoušky IELTS nebo Cambridge (FCE a CAE).

International House Dublin

International House Dublin je součástí International House World Organisation, což je globální síť 160 jazykových škol, které se nachází ve více než 50 státech. Škola je umístěna v moderní budově, která má 5 pater a uvnitř najdeme 40 tříd. V budově školy nechybí ani knihovna, restaurace, počítače pro studenty a místnosti na relaxaci.

Oscars international

Tahle škola se nachází na velmi rušné ulici Dame Street a byla založena roku 2000. Škola je vybavena moderními technologiemi a vyučují zde kvalifikovaní učitelé. Studentům škola poskytuje i ubytování - bez jídla nebo s polopenzí. Ve své nabídce programů mají např. General English, Business English nebo Exam Preparation (IELTS a Cambridge). Cena kurzů se pohybuje kolem 200 500 euro podle programu a délky.

Osobní zkušenost naší studentky Nely Jurčové, 3. D: Pracuji v Oscars International, anglické jazykové škole přímo v centru Dublinu. Školu navštěvují studenti z celého světa, ale z největší části to jsou lidé z Brazílie.

První den v práci byl hodně orientační, rozkoukávala jsem se, snažila jsem se toho pobrat co nejvíce a co nejdříve se dostat do tempa, kterým škola běžela. Hned ten den jsem už byla zasvěcena do světa registrů studentů, které slouží pro zaznamenávání docházky. Registry jsem roznášela po budově do jednotlivých tříd učitelům a zařazovala do složek podle úrovně jednotlivých skupin. Další dny jsem dělala víceméně hlavně s již zmíněnými registry, a tedy i jejich kontrolu, zakládání, popřípadě doplnění atd. Mimo to jsem také dávala dohromady srovnávací testy.

Jelikož je hodně studentů původem z jiných zemí než z EU, je potřeba zajistit víza. K tomu potřebují dopisy o potvrzení o studiu a musejí zaplatit závěrečnou zkoušku, kterou budou skládat (např. Cambridge). Teprve po těchto krocích si mohou sjednat schůzku s GNIB (Garda National Immigration Bureau = imigrační úřad) a dostat jejich vízum. Tenhle proces má ještě spoustu dalších bodů a pravidel, které musí jak studenti, tak škola dodržovat. I kvůli složitosti a provázanosti všech postupných kroků je těžké se v tomhle systému orientovat, ale myslím si (a doufám), že každým dnem se do toho dostávám víc a víc. Práce mě baví.