Články

Křídla motýlí na hradě Malahide

Na své poslední společné dobrodružství v krásném Irsku jsme se vydali, asi půl hodiny vlakem na severovýchod Dublinu, do městečka Malahide.


Poté, co jsme se všichni sešli, i společně s naší novou a vítanou posilou, paní učitelkou Zemanovou, jsme zamířili vstříc k Malahide Castle a Gardens. Cestou k  cíli jsme procházeli krásným a rozlehlým parkem, který se hemžil dětmi, sportovci i početnými týmy hrajícími typické irské sporty jako kriket a Gaelic football.

Po krátké procházce poklidnou krajinou jsme dorazili k úchvatnému 800 let starému hradu, okolo kterého se nacházelo moře stromů, keřů a květin. Po krátké chvilce kochání a rozjímání přišel čas na očekávanou prohlídku interiéru. Celým hradem nás provázela energická průvodkyně, která nám vyprávěla o fascinující historii rodiny Talbotů, jejichž 31 generací nazývalo toto místo svým domovem. Díky prohlídce jsme dozvěděli spoustu zajímavých informací nejen o členech rodiny a původu všech vzácných kusů vybavení, ale s nadšením jsme vyslechli příběh o jednom z duchů, kterého zde můžete podle několika očitých svědků zahlédnout.

V době oběda jsme si udělali malý piknik přímo před okny hradu a vyměnili si vzájemné dojmy a zážitky z celého pobytu. Ve volné chvilce se několik z nás na výzvu paní učitelky vydalo na honbu za čtyřlístkem, která ovšem byla neúspěšná. Záhy jsme se vydali po stopách motýlů, na které nás tentokrát provázela píseň od Anety Langerové Hříšná těla, křídla motýlí. Místo motýlích křídel jsme ovšem narazili na posilovací stroje uprostřed lesa, které upoutaly pozornost mnohých z nás. Po dalším krátkém bádání jsme se již k motýlům dostali a mohli společně obdivovat jejich křídla, hrající všemi barvami. Na závěr jsme se rozloučili s paní učitelkou Šilovou, které vděčíme za krásně prožité tři týdny a celkovou možnost poznat kouzlo Irska. Na zpáteční cestě nás jako celý pobyt doprovázela píseň Jiřího Schelingra: Holubí dům. Jako pravý hokejový národ jsme samozřejmě nezapomněli později večer podpořit naše hochy na hokejovém MS.