Články

Erasmáci poznávají Dublin II – Turistické atrakce

Jakožto studentky se zaměřením na cestovní ruch jsme se rozhodly udělat průzkum nejnavštěvovanějších turistických míst tady v Dublinu.


Guinness Storehouse 

Nejoblíbenější atrakcí v Dublinu je Guinness Storehouse. Guinness je značka tmavého piva s výraznou nasládlou chutí, vyráběného přímo tady v Irsku. Pivovar se nachází na ulici St. James’s Gate.

Cesta Guinness Storehouse začíná na dně největšího „krýglu“ na světě a pokračuje sedmi patry naplněnými zážitky. V jednotlivých patrech jsme viděli celý proces vaření piva a zjistili jsme, jak jsou jednotlivé kroky důležité. V předposledním patře nás čekala sladká odměna v podobě Guinness Academy, kde nám ukázali, jak přesně načepovat správné irské pivo. Nejprve vezmete čistý “krýgl” s typickou zlatou harfou a s nápisem Guinness pod ní, přiložíte k pípě pod úhlem 45°C a necháte pivo čepovat. Jakmile bude hladina pod nápisem Guinness, postavíte krýgl. Pak pokračujete. Poté, co pivo bude pokrývat celou harfu, můžete přestat čepovat. Potom stačí už jen dočepovat pěnu a máte správný guinness. Na konci každý z nás získal certifikát, že jsme úspěšně prošli Guinness Academií.  

Na vrcholu budovy jsme se mohli kochat nádherným výhledem na celý Dublin a vychutnat si u toho jedno čerstvě načepované, zážitek to byl skvělý a všichni jsme si to užili. Lístky do pivovaru nám zajistila paní učitelka online přes oficiální webové stránky. Vstupné pro jednotlivce se pohybuje okolo 18 EUR. Pokud někdy zavítáte do Dublinu, toto místo musíte zaručeně navštívit.

 

Katedrála svatého Patrika

Mezi nejnavštěvovanější místa patří také Katedrála svatého Patrika, která byla založená v roce 1191, je větší ze dvou dublinských katedrál a je největším kostelem v Irsku. Ačkoli většina obyvatel Dublinu jsou katolíci, katedrála patří irské anglikánské církvi. Vstupné do katedrály je od 7,50 EUR a otevírací doba se dělí na zimní a na letní období.  V katedrále se také konají různé koncerty.

Zajímavost: Jonathan Swift, autor slavné knihy Guliverovy cesty, tu působil jako děkan a je tu i pohřben.

 

Dublinská ZOO a Phoenix Park

Jedno z nejpopulárnějších míst je dublinská ZOO. Nachází se zhruba 2 kilometry od centra hlavního města a ročně do ní zavítá kolem 1 milionu návštěvníků. Otevřena pro veřejnost byla roku 1831, což ji činí jednou z nejstarších ZOO na světě. Vstupné do zoo pro jednotlivce se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 EUR, rodinné poté od 53 do 62 EUR.

Výše zmiňovaný Phoenix Park je svou rozlohou největším urbanistickým městským parkem v Evropě. Původně byl zbudován jako královský lovecký park v roce 1662, což doteď připomíná velké stádo volně žijících jelenů, které se zde pohybuje. Dnes je zde pro veřejnost mimo jiné vytvořena spousta zajímavých stezek a cyklistických tras. K vidění je zde i prezidentský palác, Wellington Monument,  Ashtown Castle a mnoho dalšího.

 

Trinity College, Book of Kells

Trinity College byla založena roku 1592 královnou  Alžbětou I. a jedná se o nejstarší irskou univerzitu vůbec. Nachází se na pravém břehu řeky Liffey v samotném srdci Dublinu a kromě historického komplexu budov zde můžete nalézt také rozlehlá nádvoří a parky. Z budov je zde k vidění  Chapel Hall (kaple), Examination Hall, Dining Hall (jídelna) a také Campanile (Zvonice) z roku 1853. Jednou z nejstarších budov je poté Rubrics, která byla postavena kolem roku 1700 za účelem ubytování studentů. Vstupné na komentovanou prohlídku areálu včetně Book of Kells pořídíte od 11 EUR.

 

Knihovna

Nejzajímavější částí je Old Library (Stará knihovna). Nachází se zde každý výtisk knihy, která byla kdy vydána v Irsku nebo Velké Británii. Dlouhá síň knihovny čítá více než 200 tisíc historických knih, zbytek knih musí být uchováván v jiných prostorách.

 

Book of Kells

Jde o 340stránkový pergamen umístěný v klenotnici. Obsahuje latinský překlad Nového zákona. Ten byl sepsán a ilustrován mnichy v 9. století. Book of Kells lze považovat za nejvzácnější poklad z raného středověku.  

Zajímavost: Areálem Trinity College provádějí současní studenti, takže kromě historie se můžete ptát i na praktické stránky studia na této nejslavnější irské univerzitě.