Články

Angličtina v Edinburghu aneb I učitelé se učí

Díky programu Erasmus+ již brzy odjedou žáci 3. ročníků na stáž do Anglie či Německa. S jazykovým vzděláváním ale nezůstávají pozadu ani učitelé naší školy, jimž je určen projekt Teachers' European Refreshment.


Jako první se v lednu vydala na jazykový kurz angličtiny Ing. Miloslava Kubíčková, která své zážitky z Edinburghu vylíčila v následujícím článku.

 

"Edinburgh byl moje jednoznačná volba, když jsem se měla rozhodnout o místě k absolvování kurzu angličtiny. Několik let jsem toužila jej navštívit a najednou jsem si mohla tento sen splnit.

Ale samozřejmě hlavní náplní mého pobytu bylo studium angličtiny. Výukou ve škole Kaplan jsem byla nadšená. Zvolila jsem si intenzivní kurz a výuku jsme měli od 10:30 do 18 hodin. Vyučování bylo rozděleno na 4 aktivity – slovní zásoba, rozhovory, gramatika, praktická cvičení. Součástí výuky bylo i povídání o Skotsku, jeho dějinách i současném životě. Ve škole jsem byla jediná Češka a mí spolužáci byli ze všech koutů světa – z Bahrainu, Mexika, Brazílie, Číny, Ruska, Turecka a Itálie. Naše vzájemná komunikace probíhala pouze v angličtině, a tak někdy vznikaly i komické situace, jak jsme se snažili domluvit.

Bydlela jsem v rezidenci, kde v našem bytě byl i obývací pokoj, kde jsme se scházeli kolem 22. hodiny večer a společně jsme se ještě učili a psali úkoly. Zde už jsme si výuku zpříjemnili i dvěma deci červeného vína.

Během pobytu jsem také poznávala samotný Edinburgh. Toulala jsem se starým městem, zašla jsem si do kaváren a mojí oblíbenou byla The Elefanth House, kde spisovatelka J. K. Rowlingová začala psát příběh o Harry Potterovi. Velmi zajímavá byla pro mne návštěva Národního muzea s exponáty z celého světa. Ocenila jsem volný vstup do Národní galerie, do Národní galerie portrétů a Muzea moderního umění. O jedné polední přestávce jsem zašla i do muzea Národní banky, kde jsem viděla milión liber ve 20librových bankovkách.

O víkendu jsem si udělala výlet do Stirlingu, kde jsou na hradě uloženy skotské korunovační klenoty, prohlédla jsem si i hrad v Edinburghu a odtud jsem se prošla ulicí „Královskou mílí“ až k zámku Holyrood.

Avšak jeden z nejzajímavějších zážitků byla pro mne prohlídka královské jachty, která je zakotvena v přístavu v Edinburghu. Byla jsem potěšena, že výklad byl možný i v českém jazyce.

Měla jsem velké štěstí, že v době mého pobytu se slavil i jeden z největších skotských svátků – Den Roberta Burnse. Škola pro nás studenty uspořádala slavnostní večer. Sjeli se studenti ze všech poboček školy Kaplan v Anglii a měli jsme společnou večeři s typickým skotským jídlem Haggis, které jsme symbolicky zapili malou skleničkou whisky. Po večeři jsme se učili tancovat skotské tance.

Pobyt v Edinburghu mne velmi obohatil. Získala jsem nové přátele, poznala jsem novou zemi, ale hlavně jsem získala mnoho energie a motivaci, proč se dál učit anglicky."

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.