Články

Poslední víkend v Anglii? Vydáváme se za krásami Devonu a Cornwallu

Poslední víkend stáží v Anglii jsme strávili celodenními výlety do Devonu a Cornwallu.


V sobotu ráno vyrážíme vlakem do nedalekého městečka Totnes, které je jedním z možných výchozích bodů okružní cesty, během níž se svezeme čtyřmi různými dopravními prostředky. Po chvíli čekání v přístavišti nastupujeme na loď (zimomřivější na spodní krytou palubu) a plujeme po proudu řeky Dart. V průběhu téměř hodinu a půl dlouhé plavby se my odvážnější na otevřené horní palubě střídavě vyhříváme na sluníčku a třeseme zimou v prudkých poryvech větru. Zároveň se bavíme výkladem kapitána, který nám s typickým suchým anglickým humorem popisuje krásy okolní krajiny i říční fauny. Vidíme tak například, že v řece neplave známý zpěvák Seal, nýbrž obyčejný tuleň. Ve městě Dartmouth přestupujeme na trajekt do protějšího Kingswearu, kde na nás čeká parní vlak. V téměř pohádkové atmosféře umocněné ještě kouzelnou paní průvodčí, jejíž věk by mohl směle konkurovat stáří vlakové soupravy, si začínáme říkat, jestli neskončíme v Bradavicích. Vystupujeme ale v Paigntonu, kde namísto nasávání atmosféry přímořského letoviska většina tráví čas nákupy v známých obchodních řetězcích. Na poslední část cesty zabíráme celou přední polovinu horní paluby patrového autobusu a po křivolakých cestičkách se vracíme do Totnes a vlakem do Plymouth.

V neděli se vydáváme opačným směrem, až na západ hrabství Cornwall do města Penzance. Po dvou hodinách strávených ve vlaku protahujeme nohy svižnou procházkou po pobřeží k asi 5 kilometrů vzdálenému místu zvanému St Michael's Mount. Jedná se o přílivový ostrov, na jehož vrcholku stojí středověký hrad. V době našeho příchodu panuje odliv, a my tedy můžeme suchou nohou přejít na ostrov a vystoupat ke hradu. Jelikož se všichni chceme vrátit včas do Plymouth, nemůžeme se příliš kochat krásnými výhledy či interiéry hradu a celé místo doslova probíháme stylem japonských turistů, kdy se po pořízení několika rychlých fotek hned vydáváme na zpáteční cestu. Zmoženi rychlou chůzí plánujeme ve vlaku podřimovat, což nám znemožní skupinka mladých Němců, která se snaží dostát národnostním předsudkům a dělá ve vagónu pořádný hluk. Alespoň nazaspíme a neskončíme v Londýně. Vystupujeme tedy v Plymouth, kde nás čeká už jen několik posledních dní neopakovatelných zážitků, než se vrátíme zpět domů.

 

pobřeží

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.