Články

30. mistrovství ČR žáků ve zpracování textů

Blíží se apríl, počasí si s námi hraje, nicméně první účastníky 30. mistrovství ČR žáků ve zpracování textů 2023 nic neodradí.


Z celé republiky se sjíždí úspěšní žáci krajských kol do Havlíčkova Brodu. Hostitelskou školou pro tento rok se stala Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod. 

Pojďme se podívat trochu do historie této soutěže, jejíž počátky sahají už do dob Československa, do 40. let 20. století. Soutěž původně pořádal Těsnopisný ústav Praha a Stenografických ústav Bratislava. Soutěžit se začalo už v roce 1949, a to v disciplíně psaní na stroji. Vítězný výkon z roku 1950 na úrovni 72 čistých úhozů za minutu vyvolává úsměv na tvářích dnešních soutěžících. V roce 1993 se uskutečnil první ročník soutěže v historii samostatné České republiky.

Technický vývoj ovlivnil i tuto soutěž. Dřívější disciplíny psaní na stroji, těsnopis, stenotypistika, vystřídaly disciplíny nové, modernější, které žáky provázejí i v běžném životě. Záznam mluveného slova, wordprocessing, audiotranscription, korektura textu. Psaní na stroji vystřídala disciplína psaní na PC, která je pořád hlavní disciplínou.

Školu v letošním jubilejním ročníku reprezentovali dva žáci – Lukáš Žák (4. A) a Leona Chmelová (3. B), kteří postoupili z krajského kola, které proběhlo na konci ledna 2023.

Lukáš Žák si v disciplíně opis textu vybojoval 11. místo s výkonem 391,6 čistých úhozů za minutu. Leona Chmelová v této disciplíně obsadila 17. místo s výkonem 345,9 úhozů za minutu. Leona soutěžila i v disciplíně korektura textu, kde jí patří 10. příčka s výkonem 88 korektur. V kombinaci jednotlivců obsadila 14. místo.

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.