Články

Studium ve Švédsku

Vánoce klepou na dveře a můj první semestr bakalářského studia oboru New Media Design na Univerzitě ve švédském Jönköpingu se blíží ke konci.


Semestr odstartoval již v srpnu takzvaným „Kick Off“ týdnem, kdy pro nás ostatní studenti přichystali aktivity, abychom se navzájem více poznali. Hned na začátku bylo patrné, jak velký důraz kladou Švédové na studentský život.

V září nám začaly pravidelné přednášky a pro mě to byl nejen návrat zpět do školních lavic, ale také nový začátek po cenných pracovních zkušenostech u Okresního soudu v Uherském Hradišti.

Postupem času jsem si uvědomila, že se chci více podílet na studentském životě, a když jsem se dozvěděla o nadcházejících studentských volbách do studentské organizace HI TECH na naší škole a o volné pozici Vice Presidenta, neváhala jsem a poslala jsem svou přihlášku. Následně mě čekal pohovor s komisí a prezentace před aulou plnou studentů, což by pro mě dříve bylo naprosto nemyslitelné. Můj projev byl úspěšný a byla jsem studenty zvolena Vice Presidentkou organizace. Přestože můj mandát začíná v lednu, již nyní se podílím na chodu organizace, která naslouchá potřebám studentů a snaží se aktivně zlepšovat studentské prostředí.

Samotná relokace, změna prostředí a nutnost vyjít ze své komfortní zóny byla ze začátku velkou zkouškou. Studium v Jönköpingu mi však už teď otevírá nové perspektivy a jsem vděčná, že mám možnost studovat v zahraničí. Švédský přístup ke vzdělávání je velmi otevřený, s učiteli si v podstatě tykáme a vše je založeno na vzájemné komunikaci.

 

Tímto článkem bych ráda podpořila všechny, kdo zvažují studium v zahraničí, aby neváhali a zkusili své štěstí. Mezinárodní prostředí, noví lidé a odlišný styl vzdělávání otevírají dveře novým příležitostem a nezapomenutelným zážitkům.

Mně samotné se dvakrát nepodařilo dostat se na vysoké školy v Česku, hledala jsem však způsoby, jak ve studiu pokračovat i za cenu změny prostředí, a troufám si říci, že už teď je to pro mě zkušenost k nezaplacení.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.