Články

Squishiho dobrodružství ve Finsku

Nejen naše šestičlenná skupina studentek, ale i plyšový kamarád Squishi zamířili s Erasmem+ do Finska.


 

Dobrodružství započalo již 5. května, kdy jsme se odhodlaně vydali vlakem z Otrokovic do Prahy, kde jsme měli strávit noc. Náš osminohý kamarád si cestu krátil různými aktivitami, díky čemuž čas plynul jako voda. My se potom vrhli do víru velkoměsta. Všude davy lidí a zůstalo tomu tak i další den, kdy naše cesta směřovala na letiště. Check-in, bezpečnostní kontrola a už čekáme. Z prvního letu měl Squishi strach, ale vše šlo jak po másle a my se naráz ocitli v Helsinkách, poté druhým letadlem v Oulu a nakonec ve městě Raahe. 

Rychle hodit kufry na hotel a jde se prozkoumávat. Když se řekne moře, většině lidí se vybaví Chorvatsko, ale věděli jste, že Raahe má též moře? Přesně tam směřovaly naše první kroky. Tím byl den #2 za námi a 11 000 kroků v nohách. Ráno vydatná snídaně a jde se do školy. Udivilo nás, že Raahe Business School je soukromou školou, ovšem žáci za studium nic neplatí, a navíc mají obědy zdarma. Představte si, kdyby byla naše OA učilištěm a VŠ zároveň. Přesně takto na nás škola působila. Nedílnou část studia totiž žáci tráví na praxích a o kreditovém systému, z kterého se Squishimu točila hlava, ani nemluvím. Prohlídka školy, oběd, prohlídka starého města, kavárna a bowling – tak vypadal náš den #3.

Ve středu byl v Česku státní svátek, ovšem ve Finsku tomu tak nebylo. Náš den začal prezentacemi ČR, Zlína a naší OA, na kterých Squishi pracně makal. Pak následovalo muzeum, padel (obdoba tenisu), rychlý nákup a šlo se ke koním. Odvážnější z nás si na nich i zajezdili, ovšem Squishi mezi ně nepatřil. Ten se radši uchýlil na pizzu. Tím byl náš den #4 završen. Svátek ve středu nebyl, ovšem ve čtvrtek jsme si jej vynahradili. Je libo prohlídku města, zápas ve finském baseballu či opékání špekáčků s nefalšovanou finskou saunou? Squishi si to zažil vše.

Ovšem pak to tu zase bylo. Loučení. Ale jak řekli naši finští přátelé: ”It’s not a goodbye, it’s see you later!” A tohoto motta jsme se drželi i další den, kdy jsme naposledy navštívili školu a vydali se opět na letiště do Oulu, ovšem směr Helsinky, kde Squishiho čekal skvěle strávený zbytek dne a nocleh. Den #5 – 19 000 kroků odškrtnutých. Ale co sobota? Ta byla stejně zajímavá jako naše ostatní dny. Obří knihovna, procházka centrem města, maraton, nákupy, obídek, další chození...

Jak rychle ten necelý týden uběhl, šílené. Ovšem věřím, že toto není poslední Squishiho výlet do Finska. Je to překrásná země a my jsme toho tolik viděli, přitom je to jen malinkatý zlomek. Naše cesta tímto určitě nekončí, ovšem tento článek ano. Poučení nakonec: “Děcka, jezděte na Erasmus, je to mega!”

 

        

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.