Články

Práce, dojmy, zážitky – nikdy žádné výčitky aneb dlouhodobá stáž na Maltě

28. dubna 2024 jsme s lehkými obavami nastoupily do letadla a započaly jsme tak tři měsíce s programem Erasmus+ plné dobrodružství, zážitků a nových zkušeností na dlouhodobé zahraniční stáži na Maltě.


 

První týden našeho pobytu nás provázela stálá nervozita z neznámého prostředí. Nevěděly jsme, co od práce v kanceláři, a ještě k tomu v zahraničí, očekávat. Nejvíce jsme se bály maltské dopravy, před kterou nás všichni nespočetněkrát varovali. Naštěstí jsme si na všechno za jeden týden zvykly a začaly jsme si svůj pobyt pořádně užívat.

Nejvíce jsme se těšily na víkendová volna, kdy můžeme poznávat krásy ostrova. Každý víkendový den jsme se zatím snažily využít a navštívit různá místa Malty. Nechyběla návštěva hlavního města, Valletty, s každodenním tradičním výstřelem z děla. Nesmíme zapomenout na výlet do historické Mdiny, která nás okouzlila krásami svých uliček, opevnění, a hlavně výtečným jídlem. Za zmínku také stojí rybářské městečko Marsaxlokk, kde jsme ochutnaly úžasné, čerstvě vylovené mořské ryby. Naposled naše kroky směřovaly do Národního maltského akvária, kde jsme obdivovaly krásy podmořského světa.

Zážitky z víkendových výletů doplňují zážitky a zkušenosti z pracovního týdne. Na rozdíl od víkendů si pracovní zážitky netvoříme všechny tři spolu. Zatímco dvě z nás pracují ve stejné firmě, ta třetí jede sólo v jiné společnosti. Co ale máme stejné, je náplň stáže.

Práce v kanceláři zahrnuje zakládání, skenování a kontrolu důležitých dokumentů, a také jejich doručení do firem, ať už osobně nebo e-mailem. Také jsme se seznámily s maltským účetním programem, který se od toho českého v mnohém liší. Všechny tři jsme také nahlédly do daňového systému, kde jsme kontrolovaly daňová přiznání klientů firem, kde pracujeme.

Pracovní dobu nám zpříjemňuje uvolněná přátelská atmosféra, která ve firmách vládne.

Největší strach jsme všechny tři měly z toho, jak zvládneme být tak dlouhou dobu odloučeny od domova. Ale i k našemu velkému překvapení nám první měsíc pobytu uplynul jako voda a teď se tu cítíme víc jako doma.

 

        

       

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.