Články

Volařík na Hrad (Bělehrad)

Do hlavní srbské metropole jsem vyrazil poslední květnový týden.


 

Mým záměrem bylo navštívit Mathematical Grammar School, výběrovou střední školu, která se specializuje na výuku matematiky, fyziky a informačních technologií. Můj pobyt byl součástí projektu Erasmus+, zvolil jsem možnost job-shadowing, čili aktivní účast ve výuce přímo ve vybrané škole.

Mathematical Grammar School je v rámci srbského vzdělávacího systému nadstandardní škola, jsou zde opravdu nadaní a velmi chytří žáci. Škola pravidelně vyhrává celostátní a mezinárodní soutěže ve všech olympiádách. Učivo jde hodně do hloubky a rozsah byl pro mě doslova šokující. Navštívil jsem hodiny matematiky, němčiny, fyziky, programování, angličtiny, literatury, dějepisu, biologie.

Také učitelský sbor tvoří jedinci s velkým polem působnosti. Nejvíce zajímavé bylo zjištění, že každý učitel, kterého jsem navštívil, a že jich nebylo málo, dokázal ve svém předmětu plynule přecházet ze srbštiny do angličtiny. Tak vedl celou hodinu, vysvětloval, rozebíral, kladl otázky, zkoušel. Úplná pecka je, že těm žákům to vůbec nepřijde divné, hned reagují, přepnou do druhého jazyka, dělají si poznámky, dotazují se učitele, diskutují.

Bělehrad je živá metropole, je zde mnoho míst k objevování. Jsou zde moderní části, kde se hodně investuje, ale pořád na vás dýchá všudypřítomná minulost z let osmdesátých, a hlavně poněkud nedořešená temná devadesátá léta.

Mám desítky, možná stovky drobných zážitků, které vytváří celou mozaiku zkušeností, za které jsem moc vděčný. Zase člověk ví o něco více, a to je hlavní hodnotou výjezdů do zahraničí v projektu Erasmus+. Chci poděkovat všem, kteří mi umožnili pobyt v Srbsku, o své zážitky se rád podělím na závěrečné konferenci v srpnu, tak přijďte, těším se na vás.

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.