Články

Jak jsme se učili rozpoznávat padělky aneb exkurze do pobočky ČNB v Brně

Co si představíte, když se řekne šalina, Špilberk, hantec nebo takový krokodýl na radnici?


Většině z vás se asi vybaví Brno, druhé největší město v České republice.

A právě tam jsme ve středu 16. dubna zamířili s naší třídou 2. A a s druhačkami z Vyšší odborné školy, konkrétně na exkurzi do České národní banky.

Než jsme se dostali do samotné banky, prošli jsme se po různých zajímavých místech v centru Brna. U Kapucínské hrobky jsme si pověděli zajímavé historické informace. Poté jsme se prošli po Zelném trhu a podívali se na radnici s krokodýlem. Tam jsme také potkali paní Danuši Nerudovou. Pak jsme se přesunuli na náměstí Svobody a na závěr jsme se zastavili na Moravském náměstí u sochy Jošta Lucemburského. Pod ní jsme absolvovali krátkou instruktáž o dentální hygieně.

Pak už naše kroky vedly na slíbenou exkurzi. Před vstupem jsme museli projít bezpečnostní kontrolou, poté si nás už převzala paní průvodkyně. Nejprve jsme si prohlédli krásnou historickou budovu České národní banky a pak nám paní pustila krátké video o činnostech této instituce. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o historii peněz, jejich výrobě, padělání i o tom, které bankovky lze vyměnit, pokud se poškodí. Vyzkoušeli jsme si i praktickou část. Pomocí přístrojů s ultrafialovým zářením jsme zjišťovali, zda jsou bankovky (či doklady) pravé. Poté jsme si prohlédli expozici o vývoji platidel.

Závěrečná návštěva Vaňkovky byla příjemným zakončením dne, během kterého jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o světě peněz a bankovnictví, a nakonec jsme si i sami vyzkoušeli, jak se s bankovkami zachází v praxi.